Jak wybrać rozmiar koła?

Jak wybrać rozmiar koła?

W jaki sposób wybrać koło do akrobatyki powietrznej idealne do swojego wzrostu? Jak sprawdzić, czy średnica koło Aerial Hoop będzie dobra? Poznaj kilka sposobów na to, jak dobrze wybrać rozmiar koła cyrkowego.

jak_wybrac_rozmiar_kola_aerial_hoop_dwie_metody

Dlaczego rozmiar koła jest ważny?

Rozmiar koła do akrobatyki, czyli jego średnica zewnętrzna jest bardzo istotna w kontekście późniejszego treningu. Wykonywanie elementów na za dużych lub za małych kołach jest niewygodne i mało efektywne, a niektóre figury akrobatyczne mogą okazać się wręcz niemożliwe do wykonania, bo np. nie sięgamy barkiem do dolnej obręczy koła lub głowa nie chce nam przejść przez za małe koło. Dlatego tak ważne jest, aby wybrać odpowiedni rozmiar koła dla siebie. Jeśli to ma być Twój własny rekwizyt, na którym chcesz ćwiczyć Aerial Hoop w domu, a nie jedno z kół zawieszonych w szkole Aerial Hoop i użytkowane przez wielu kursantów, to tym bardziej musisz wiedzieć, jak wybrać rozmiar koła.

W zależności od tego, na jaką markę koła Aerial Hoop się zdecydujesz, najprawdopodobniej będziesz mieć do wyboru różne rozmiary, jednak popularne i dostępne na rynku zwykle są średnice koła od 80 cm do nawet 105 cm (co 5 cm). Niektórzy producenci oferują wykonanie koła o określonym rozmiarze na specjalne zamówienie.

Jak dobrać koło Aerial Hoop? Oto 2. metody

Istnieje kilka prostych sposobów na to, jak wybrać rozmiar koła. Aby to zrobić, przygotuj miarkę i poproś drugą osobę o pomoc (aby pomiary były jak najbardziej dokładne i, aby było Ci po prostu wygodniej). Wprawdzie skoro trenujesz Aerial Hoop, to na pewno jesteś na tyle wygimnastykowany, że spokojnie dasz radę samodzielnie się zmierzyć, ale po co się tak męczyć? 🙂

1. Jak wybrać rozmiar koła – metoda krzesełkowa

Pierwszą odpowiedzią na pytanie, jak wybrać rozmiar koła jest tzw. metoda krzesełkowa. Jak ją wykonać? Usiądź na dowolnym krześle i wyprostuj plecy. Następnie zmierz długość od siedzenia do samego czubka głowy. Do wyniku, który Ci wyjdzie dodaj 12 cm. Jaką liczbę otrzymałeś? Voilà! Już wiesz, jak wybrać rozmiar koła. Właśnie taka mniej więcej powinna być jego średnica. Możesz oczywiście kupić większe (bo zwykle lepiej mieć większe koło, niż za małe).

2. Jak wybrać rozmiar koła – metoda biodrowa

Drugą odpowiedzią na pytanie, jak wybrać rozmiar koła jest tzw. metoda biodrowa, którą zapewne znają i stosują już od lat doświadczeni trenerzy Aerial Hoop. Na czym ona polega i jak ją wykonać? Stań wyprostowany, a następnie zmierz odległość od kości biodrowej do stopy. Do otrzymanego wyniku dodaj ok. 5 cm. Ile Ci wyszło? Ta wartość to właśnie rozmiar koła idealny dla Ciebie.

Dla dokładniejszego wyniku najlepiej wykonać obie metody i porównać wyniki. Powinny być one zbliżone do siebie i wówczas tylko upewnisz się, że Twoja decyzja o wyborze rozmiaru koła jest prawidłowa. Jeśli jednak wyniki są bardzo rozbieżne – postaw lepiej na metodę krzesełkową, bo ona raczej sprawdza się w większości przypadków.

Jak wybrać rozmiar koła dla dziecka?

Jeśli nie wiesz, jak wybrać rozmiar koła dla dziecka, sprawdź najpierw, na jakich kołach ćwiczy na zajęciach. Jeśli młody akrobata trenuje już od dłuższego czasu np. na kole o rozmiarze 95 cm i już się do takiego rozmiaru przyzwyczaił, to nie warto tego zmieniać i lepiej zdecydować się na ten sam rozmiar. Dla pewności porozmawiaj też z instruktorem, który dobrze zna umiejętności malucha i orientuje się w figurach, jakie wykonuje dziecko oraz, na jakich celach treningowych aktualnie się skupia. Najprawdopodobniej dobrze doradzi Ci, jak wybrać rozmiar koła dla dziecka. Ponieważ Twoja pociecha ciągle rośnie, to lepiej zawsze wybrać trochę większe koło, aby nie wymieniać go zbyt często, gdy dziecko urośnie.

Na stronach producentów kół Aerial Hoop znajdują się często dokładne wytyczne, które sugerują, jak wybrać rozmiar koła ze względu na wzrost ćwiczącego. Pamiętaj jednak, że są to zwykle tylko bardzo ogólne wytyczne, a każdy człowiek ma nieco inne proporcje ciała. Właśnie dlatego, jeśli zastanawiasz się, jak wybrać rozmiar koła – wykorzystaj powyżej opisane metody.

Jak wybrać średnicę obręczy koła Aerial Hoop?

Oprócz tego, jak wybrać rozmiar samego koła (jego średnicę), ważny jest też wybór średnicy samej rury, z którego zrobione jest koło. Ogólnie przyjęło się, że im jest ona cieńsza, tym lepsza jest pewność chwytu. Jednak, jeśli ktoś ma duże dłonie, to cienka obręcz może być dla takiej osoby po prostu niewygodna. Optymalnym rozmiarem jest rura stalowa o średnicy 27 mm, którą producenci sprzętu Aerial Hoop często posiadają w standardzie. W innych krajach można często spotkać się ze średnicą rurki, z której wykonane jest koło od 24. do nawet 34. mm.