Figury podstawowe Aerial Hoop

Figury podstawowe Aerial Hoop

Poznaj elementy podstawowe na kole, a także nazwy figur po polsku i po angielsku. Oto podstawowy katalog figur w Aerial Hoop wraz z krótkimi wskazówkami, dotyczącymi ich prawidłowego wykonania na kole. Figury podstawowe w Aerial Hoop warto opanować rozpoczynając swoją przygodę z akrobatyką powietrzną na kole cyrkowym. Dlaczego? Ponieważ figury podstawowe Aerial Hoop stanowią później bardzo ważną bazę, z której często przechodzi się do coraz trudniejszych elementów.

Aerial Hoop – figury podstawowe i ich znaczenie w nauce trudniejszych elementów na kole cyrkowym

Wiele osób bagatelizuje fundamentalne znaczenie, jakie posiadają figury podstawowe w Aerial Hoop. Uważa się je często za mało ważne oraz nieatrakcyjne i przechodzi do bardziej zaawansowanych elementów. Takie podejście skutkuje potem tym, że chcąc wykonać skomplikowany element na kole, trzeba się jednak cofnąć się do figur podstawowych Aerial Hoop z prostej przyczyny. Okazuje się bowiem, że figury podstawowe Aerial Hoop stanowią bazę pod wykonanie kolejnych elementów z poziomu intermediate czy advanced. Bez znajomości człowieczka na księżycu nie przejdzie się przecież do odwróconego człowieczka na księżycu, a bez znajomości amazonki nie uda się zrobić side straddle balance itd.

Figury podstawowe Aerial Hoop – dlaczego nie wolno ich omijać?

  • Znając podstawowe figury, możesz wykonywać ćwiczenia w sposób kontrolowany i bezpieczny. Poznanie właściwej techniki i pozycji może pomóc uniknąć kontuzji i urazów w trudniejszych figurach. Nie bez powodu ktoś stwierdził, że te a nie inne elementy należy uznać za figury podstawowe w Aerial Hoop. Te elementy nie wymagają bowiem aż tak dużej siły i zaangażowania mięśni, często też nie wymagają od osoby początkującej dużego rozciągnięcia. Świadomość ciała, znajomość techniki i coraz lepsze możliwości fizyczne kursant osiąga bowiem w trakcie nauki podstawowych figur Aerial Hoop.
  • Podstawowe figury Aerial Hoop stanowią fundamenty dla bardziej zaawansowanych technik. Wiele zaawansowanych połączeń i sekwencji opiera się na podstawowych figurach, dlatego solidne opanowanie ich jest kluczowe dla dalszego rozwoju w Aerial Hoop. Dlatego tak trudne zadanie mają trenerzy Aerial Hoop, gdy na ich salę do grupy średniozaawansowanej dopisują się osoby, które nie opanowały jeszcze podstaw. Często mają one trudności z wejściem do figur, a instruktor musi poświęcać im dodatkowy czas, co spowalnia rozwój pozostałych osób w grupie.
  • Podstawowe figury często są elementami różnych choreografii i występów. Znajomość tych figur pozwala na płynne przejścia między nimi, co sprawia, że występy są bardziej estetyczne i efektowne.
  • Zrozumienie podstawowych figur Aerial Hoop daje Ci możliwość eksperymentowania i tworzenia własnych kombinacji i sekwencji. Im lepiej znasz podstawy, tym łatwiej będzie Ci rozwijać umiejętności i być kreatywnym w swoich występach.

Podstawowe figury Aerial Hoop nie mogą być pomijane w treningu! Może prowadzić to do słabego fundamentu technicznego, a to do nieprawidłowych postaw, kontuzji i ograniczeń w dalszym rozwoju. Dlatego ważne jest, aby poświęcić odpowiednią ilość czasu na opanowanie podstawowych figur przed przejściem do bardziej zaawansowanych elementów na kole.

Figury podstawowe w Aerial Hoop – katalog

Poznaj katalog podstawowych figur w Aerial Hoop wraz z ich nazwami i wskazówkami, które dotyczą ich prawidłowego wykonania.

Man in the moon / człowieczek na księżycu

Człowieczek na księżycu to jedna z najbardziej podstawowych figur Aerial Hoop. Tutorial wygląda następująco: usiądź na obręczy koła, po czym przysuń się do wybranej strony koła, tak, aby plecy były oparte o obręcz. Stopy oprzyj o przeciwną obręcz i delikatnie odpychaj ją od siebie, utrzymując balans w pozycji. Głowę ułóż po jednej stronie koła. Jedna noga jest wyżej, druga pod nią. Powtórz potem to samo na drugą stronę.

Detale: pamiętaj, aby przycisnąć kolano do kolana, nie pozostawiając między nimi przerwy – wówczas wygląda to bardziej estetycznie. Pozycja stóp – pięty oderwane od koła. Jeśli czujesz się pewnie, możesz dodać pointy. Na początek możesz przytrzymywać rękoma obręcz koła, później spróbuj swobodnie opuścić je po bokach koła.

Secretary seat / sekretarka

Secretary seat, czyli sekretarka to kolejna figura podstawowa na kole. Wiele kursantek ją uwielbia, ponieważ jest ładna, wygodna i zdecydowanie można zaliczyć ją do kategorii: łatwe figury aerial hoop! Tutorial wygląda bardzo podobnie do człowieczka na księżycu z tą różnicą, że nogi są skrzyżowane i opuszczone na dół.

Delilah / dilajla

Delilah (dilajla) na dolnej obręczy koła to kolejna figura aerial hoop z poziomu beginner. To jedna z figur, które służą później do wspinania się na koło. Tutorial wygląda nastepująco.

Zobacz, jak wygląda otwarta i zamknięta delilah na kole.

Aby poprawnie wykonać podstawową figurę akrobatyczną na kole cyrkowym, jaką jest delilah – zarzuć ugiętą nogę na dolną obręcz koła. Na co szczególnie uważać? Na to, aby noga znalazła się dokładnie w zgięciu podkolanowym, a nie na Twojej łydce. Aby zrobić otwartą delilah (czyt. dilajlę) na kole cyrkowym należy zarzucić wybraną nogę na dolną obręcz koła. Przy otwartej dilajli zostaw na obręczy koła tę samą rękę, co noga ugięta (będąca na kole). Druga dłoń chwyta nogę w stawie skokowym za plecami. Detale techniczne do tej figury podstawowej aerial hoop: Napięte mięśnie, ściągnięte łopatki. Aby wykonać zamkniętą delilah, zarzuć wybraną nogę na koło. Gdy zostawisz na kole przeciwną rękę do nogi, która jest zawieszona na dolnej obręczy – wykonasz dilajlę zamknietą. Druga ręka chwyta wtedy przeciwną nogę w stawie skokowym. Detale techniczne i estetyczne: pamiętaj, o napięciu mięśni nóg i obciągniętych palcach oraz ściągniętych łopatkach. Zawsze trenuj z materacem pod kołem.

Stag seat

stag seat aerial hoop figury beginner

Kolejna figura podstawowa Aerial Hoop to stag seat. Jeśli znasz inną nazwę tej figury aerial hoop – koniecznie daj mi znać! 🙂 Usiądź na dolnej obręczy koła i ugnij jedną z nóg w kolanie podciągając ją wyżej. Delikatnie skręć tułów w kierunku ugiętej nogi. Otwórz biodro nogi ugiętej w kolanie. Wykonaj tę figurę na obie strony. Dłońmi możesz chwycić górną obręcz lub wyprostować ręce w łokciach i przenieść je za obręcz koła, opierając rękoma o koło i łapiąc równowagę. Napnij nogi, obciągnij palce stóp.

Scissors/nożyce

scissors, nożyce aerial hoop poziom beginner

Nożyce (scissors) to kolejna figura podstawowa Aerial Hoop. Możesz wejść do niej, jak do człowieczka na księżycu, aby następnie przesunąć nogi wyżej, wyprostować je w kolanach i oprzeć kostki o górną obręcz koła. Rozmiar koła w tym przypadku ma spore znaczenie, ponieważ jeśli będziesz próbować wykonać tę figurę Aerial Hoop na za dużym kole, może być Ci trudno utrzymać w niej równowagę i sięgnąć stopami do górnej obręczy.

Star on the bar

aerial hoop figury star on the bar

Amazonka

amazonka aerial hoop figury podstawowe

Pencil/arrow

pencil_arrow_figury_akrobatyczne_beginner_aerial_hoop

Mermaid/syrenka

Stag/jelonek na dolnej obręczy

Floor spin

Birdy/jaskółka

Wykonując jaskółkę na kole akrobatycznym pamiętaj, aby ściągnąć łopatki, patrzeć przed siebie, a nie w dół. Zwróć też uwagę na to, aby napiąć nogi i obciągnąć palce stóp na point. Piętę nogi znajdującej się pod obręczą koła podciągaj zawsze nieco wyżej w kierunku do pośladka, wówczas ta figura Aerial Hoop prezentuje się lepiej. Nie zapomnij, aby wykonywać ten element na dwie strony.

High angel

Flyer/lotka

High arabesque

Martini

Side star

Thunderbolt