Taniec na kole alternatywą dla Pole Dance

Taniec na kole alternatywą dla Pole Dance

Jeśli jesteś osobą, która szuka fascynującej i wymagającej formy aktywności fizycznej, być może zastanawiasz się nad wyborem między Aerial Hoop (akrobatyką powietrzną na kole cyrkowym) a Pole Dance. W tym wpisie zastanowimy się, dlaczego taniec na kole może być dobrą alternatywą dla Pole Dance i porównamy obie dyscypliny. Która jest łatwiejsza do nauki i wymaga mniej siły? Która mniej boli? Która jest bardziej przerażająca: Aerial Hoop czy Pole Dance? Sprawdź subiektywną opinię autorki strony Aerial-Hoop.pl!

Aerial Hoop czy Pole Dance?

Pole Dance nie cieszy się już tak złą sławą i niewdzięcznymi stereotypami, jak jeszcze kilka, czy kilkanaście lat temu. Mimo to wciąż wiele osób woli zapisać siebie lub swoje dziecko na zajęcia na kole niż na rurze. Zanim zaczęłam trenować taniec na kole, trenowałam m.in. Pole Dance, dlatego Aerial Hoop wydawał mi się łatwiejszy na początku. Jednak jeśli jesteś początkującym w treningu siłowym, figury Aerial Hoop mogą być dla Ciebie równie trudne do nauczenia się jak elementy z Pole Dance, jeśli nie trudniejsze.

Co wymaga więcej siły?

Pewnie zastanawiasz się, która z tych dyscyplin wymaga mniej siły? Moim zdaniem Pole Dance jest o wiele bardziej siłowy niż taniec na kole. W większości pozycji Pole Dance musisz utrzymywać cały ciężar swojego ciała na rurze, a na kole możesz przykładowo trzymać się rękoma górnej obręczy, a nogi oprzeć o obręcz dolną. Na kole możesz też usiąść, nie musisz ciągle kurczowo trzymać się drążka.

Co bardziej boli? Koło czy rura?

Jeśli chodzi natomiast o to, która z tych dyscyplin jest bardziej bolesna, to zdecydowanie zwycięża akrobatyka powietrzna na kole. Dlaczego? Bo koło ma mniejszą średnicę niż rura i często uciska Twoją skórę (szczególnie z tyłu kolan, w okolicy dolnej części pleców i w okolicach łokci oraz pach i pachwin). Jest również znacznie bardziej wymagająca dla rąk. Paradoksalnie mogłoby się wydawać, że Pole Dance bardziej ociera skórę i zostawia na niej więcej siniaków. W końcu podczas zajęć na rurce ciało musi być bardziej odsłonięte, a na taniec na kole raczej trenuje się w długich legginsach (sprawdź wpis: Jak ubrać się na Aerial Hoop), jednak to nie do końca prawda. Na kole ciało również obrywa. Przy dropach często ląduje się np. pod pachami na dolnej obręczy koła. Może Ci się wydawać, że jesteś dość odporny na ból po kilku latach trenowania Pole Dance, ale to, czego się doświadcza podczas zajęć Aerial Hoop jest nowym rodzajem bólu, z którym trzeba się spokojnie oswoić.

Co wymaga więcej odwagi? Taniec na kole czy na rurze?

Aerial Hoop może być zawieszone wysoko nad ziemią i jest mniej stabilną konstrukcją, dlatego wymaga od artysty zdecydowanie więcej odwagi niż Pole Dance. Zrobienie pierwszej figury odwróconej na rurce z pewnością wymaga sporo samozaparcia i pokonania lęku, jednak Pole Dance ma to do siebie, że rura jest przytwierdzona do podłogi i do sufitu, co sprawia, że to dość stabilna konstrukcja (no chyba, że trenujesz na stage’u). 
Oczywiście wszystko zależy od tego jak trudne i zaawansowane figury akrobatyczne wykonujesz, jednak w Aerial Hoop koło zawsze jest zawieszone w powietrzu, w przeciwieństwie do rury, która oprócz tego, że może być obrotowa, to jest praktycznie nieruchoma.

Specyfika Aerial Hoop

Niektóre szkoły Aerial Hoop mają możliwość szybkiego i wygodnego regulowania wysokości koła na sali treningowej, inne studia wieszają koła cyrkowe do akrobatyki na stałej wysokości, regulując ją tylko np. długością zawiesia. Jednak koło zawsze obraca się i kołysze przez cały czas, gdy na nim jesteś. Działa jak huśtawka, wahadło i karuzela w jednym. Dość, że buja się w przód i w tył, to jeszcze odskakuje na boki i kręci się wokół własnej osi. Twoje stopy nigdy nie dotykają ziemi, a zazwyczaj wykonujesz rozmaite elementy, będąc w powietrzu. Przezwyciężenie lęku przed wysokością i przestrzenią może być więc dla kursantów Aerial Hoop o wiele większym wyzwaniem niż podczas wykonywania figur Pole Dance.

Gimnastyka na kole czy na rurze? Którą dyscyplinę wybrać?

Najlepiej spróbować obu i zobaczyć, która lepiej do Ciebie pasuje. Gdy wiele lat trenujesz Pole Dance może przyjść moment, kiedy po prostu znudzą Cię dotychczasowe treningi, a wtedy Aerial Hoop może okazać się nową, ekscytującą aktywnością, która naprawdę Cię urzeknie i zaciekawi. Niektóre triki i elementy z Pole Dance’u można łatwo przenieść na Aerial Hoop i vice versa, dlatego koło jest ciekawą alternatywą dla tańca na rurze. Wiele figur i nazw jest analogicznych. Na zawodach i występach wielu artystów łączy obie te dyscypliny sportowe. Poeksperymentuj i sprawdź, co Ci się bardziej spodoba. Być może zainteresuje Cię też artykuł: Rozwój sylwetki dzięki akrobatyce powietrznej.