Ćwiczenia dla dzieci – zajęcia z akrobatyki powietrznej
Akrobatyka na kole to fascynująca forma ruchu i aktywności fizycznej, która może przynieść wiele korzyści dzieciom. W tym wpisie przyjrzymy się, dlaczego zajęcia z akrobatyki powietrznej są doskonałym wyborem dla najmłodszych. Jak wyglądają ćwiczenia dla dzieci podczas zajęć z akrobatyki powietrznej? Jakie korzyści przynosi trening Aerial Hoop dla dzieci? Od ilu lat można zapisać dziecko na trening Aerial Hoop? Sprawdź!
Czy Aerial Hoop dla dzieci to dobry pomysł?
Tak! Zajęcia z akrobatyki powietrznej są dla dzieci często nie tylko emocjonującą przygodą, ale także doskonałym narzędziem do rozwoju fizycznego i emocjonalnego. Dlatego też, jeśli szukasz ciekawej formy zajęć dla swojego dziecka, taniec na kole może być doskonałym wyborem. Aerial Hoop jest dobrą alternatywą dla Pole Dance.
Jak treningi Aerial Hoop wpływają na dzieci?
Ćwiczenia dla dzieci na zajęciach z akrobatyki powietrznej wspierają rozwój m.in.:
- siły – jedną z głównych zalet zajęć z akrobatyki powietrznej dla dzieci jest rozwijanie siły. Ćwiczenia na kole wymagają od dziecka napięcia wielu mięśni, co pomaga w budowaniu masy mięśniowej. Dzieci uczą się aktywować różne mięśnie, co jest ważnym elementem rozwoju fizycznego;
- gibkości – wiele figur na kole poprawia u dzieci rozciągnięcie. Przed zajęciami i po ich zakończeniu dzieci wykonują też stretching i rozmaite ćwiczenia poprawiające ich zakres ruchu, aby szpagat i większe gięcie w plecach było dla nich za jakiś czas możliwe i wykonywane w bezpieczny sposób;
- równowagi – koła cyrkowe do akrobatyki są zawieszone nad ziemią i bujają się jak huśtawka, ale też na boki, jak wahadło, a także obracają się wokół własnej osi, jak karuzela. Dzieci siedząc na kole, uczą się utrzymywać równowagę, aktywują swoje mięśnie głębokie, co doskonale wpływa na ich zdolności proprioceptywne.
- koordynacji – dzieci uczą się kontrolować swoje ciało w przestrzeni, co przyczynia się do poprawy ich koordynacji ruchowej. Wykonywanie trudnych figur i trików Aerial Hoop wymaga precyzyjnej kontroli ruchów.
Czego jeszcze uczy Aerial Hoop dzieci?
- Pewności siebie – figury akrobatyczne na kole mogą być wyzwaniem, ale jednocześnie nauka ich przyczynia się do zwiększenia pewności siebie u dzieci. Każdy sukces na kole przekłada się na większą pewność siebie;
- kreatywności – Aerial Hoop to forma sztuki, która daje dzieciom możliwość wyrażania siebie i rozwijania kreatywności. Maluchy mogą tworzyć własne choreografie i eksperymentować z różnymi ruchami;
- dyscypliny i koncentracji – dzieci uczą się słuchać instrukcji trenera Aerial Hoop i wykonywać określone sekwencje ruchów, co rozwija ich zdolność do koncentracji;
- umiejętności społecznych –zajęcia Aerial Hoop dla dzieci zwykle odbywają się w grupach, co sprzyja budowaniu relacji społecznych i umiejętności pracy zespołowej. Dzieci uczą się współpracować, pomagać sobie nawzajem i wspólnie pracować nad osiągnięciem rozmaitych celów.
Sprawdź też wpis: Rozwój sylwetki dzięki akrobatyce powietrznej.
Jak wyglądają zajęcia Aerial Hoop dla dzieci?
Ćwiczenia dla dzieci na zajęciach z akrobatyki powietrznej obejmują rozgrzewkę całego ciała, zabawy i gry w parach, rozciąganie i naukę wchodzenia na koło, a następnie opanowywanie poszczególnych figur na kole. Zobacz też wpis: Jak ubrać się na Aerial Hoop? Gdy młodzi kursanci poczują się już nieco pewniej i nabiorą wprawy, to na kolejnych zajęciach Aerial Hoop dla dzieci będą pojawiały się coraz bardziej skomplikowane przejścia pomiędzy figurami, elementy na górnej obręczy, figury odwrócone, czy pierwsze mini dropy i fikołki.
Od ilu lat można zapisać dziecko na Aerial Hoop?
Najczęściej zajęcia Aerial Hoop są przeznaczone dla dzieci, które skończyły 6-7 lat. To ograniczenie jest uzasadniane fazą rozwoju psychomotorycznego. W tym okresie dzieci wykazują bowiem nieco lepszą koordynację w porównaniu do przedszkolaków i są bardziej gotowe na udział treningach.
Zajęcia Aerial Hoop dla maluchów
Wprawdzie niektóre szkoły Aerial Hoop w Polsce proponują zajęcia Aerial Hoop dla dzieci w wieku przedszkolnym. Trzeba jednak podkreślić, że takie zajęcia dla maluchów mają często bardziej charakter zabawy. Ich uczestnicy nie nabywają jeszcze umiejętności technicznych związanych z akrobatyką na kole, a obręcze koła są zawieszone bardzo nisko nad materacami gimnastycznymi i stanowią przede wszystkim narzędzie do wykonywania prostych ćwiczeń ogólnorozwojowych i rytmizacyjnych. Natomiast nauka podstaw techniki Aerial Hoop jest wprowadzana dopiero w grupach z dziećmi w wieku wczesnoszkolnym.
Uważaj na treningi w domu
Możesz później zdecydować się na to, aby dziecko powtarzało sobie Aerial Hoop w domu. Jednak nigdy nie zostawiaj dziecka bez opieki i nie pozwalaj, aby uczyło się samodzielnie nowych, trudnych trików, których nigdy nie robiło na sali z instruktorem, bo może zrobić sobie krzywdę. Sprawdź też: jak powiesić koło Aerial Hoop?