Aerial Hoop w domu
Czy da się trenować Aerial Hoop w domu? Czego potrzebujesz, aby rozpocząć ćwiczenia na kole w domowym zaciszu? O czym nie możesz zapomnieć, montując koło do akrobatyki powietrznej w suficie? Tego wszystkiego dowiesz się z artykułu! Zapraszamy do lektury.
Jak zacząć trenować na kole w domu?
Aby zacząć trenować Aerial Hoop w domu potrzebujesz przede wszystkim:
- koła cyrkowego do akrobatyki,
- odpowiedniej długości liny, zawiesia i/lub pasa przedłużającego,
- 2. lub 3. karabinków,
- krętlika (zapobiega on skręcaniu się liny, zawiesia lub pasa podczas ćwiczeń na kole),
- specjalnego uchwytu do sufitu,
- materaca gimnastycznego.
Wielu entuzjastów akrobatyki powietrznej na kole trenuje w profesjonalnych szkołach Aerial Hoop, ale ostatnio coraz więcej osób odkrywa, że można czerpać radość z tańca na kole także w domowym zaciszu. Zwłaszcza ze względu na rozwój sylwetki dzięki akrobatyce powietrznej i samą radość i satysfakcję z nauki nowych elementów warto trenować tę dyscyplinę regularnie. Sprawdź też poradnik krok po kroku: Jak zawiesić koło Aerial Hoop?
A jeśli chcesz poznać wskazówki, jak zacząć przygodę z Aerial Hoop w domu, to czytaj dalej!
Przygotowanie przestrzeni pod Aerial Hoop w domu
Pierwszym krokiem, który musisz wykonać, jeśli chcesz ćwiczyć Aerial Hoop w domu jest upewnienie się, czy masz do tego odpowiednie warunki. Jeśli masz małe, niskie mieszkanie i skosy na suficie, to zamontowanie koła w suficie raczej nie będzie możliwe. Kluczowa jest wysokość pomieszczenia, w którym masz zamiar ćwiczyć.
We współczesnym budownictwie zwykle standardem jest wysokość pomieszczeń 2,60 m, czasem 2,70 m. W starszych kamienicach odległości od podłogi do sufitu są zazwyczaj nieco większe. Aby swobodnie wykonywać triki na kole zazwyczaj potrzeba co najmniej 3,5 metra odległości od podłogi do sufitu, jednak na potrzeby podstawowych treningów i wykonywania prostych figur akrobatycznych ta odległość może być oczywiście nieco mniejsza. Sprawdź poradnik: Jak wybrać rozmiar koła?
O czym jeszcze pamiętać, trenując Aerial Hoop w domu?
Upewnij się, że konstrukcja sufitowa, do której chcesz zamontować koło, jest wystarczająco solidna i stabilna, aby utrzymać koło i Twoją wagę. Lepiej skonsultuj to z fachowcem lub producentem sprzętu do montażu kół, który ma doświadczenie w tej kwestii. Specjalista oceni, czy miejsce, w którym chcesz uprawiać Aerial Hoop w domu na pewno jest bezpieczne. Mocowania sufitowe powinny posiadać certyfikat i spełniać konieczne normy bezpieczeństwa. Kolejność montażu koła może wygląda następująco: uchwyt do sufitu ─ karabińczyk – krętlik – karabińczyk – zawiesie ─ koło. Pamiętaj, aby położyć na podłodze materac pod kołem, aby zamortyzować ewentualne upadki.
Na co uważać, trenując Aerial Hoop w domu?
Istnieje kilka kwestii, na które trzeba uważać rozpoczynając samodzielne treningi Aerial Hoop w domu. Musisz zdawać sobie sprawę, że zorganizowane zajęcia Aerial Hoop mają określoną budowę i składają się z odpowiedniej rozgrzewki (a w szczególności nadgarstków, dłoni i barków), ćwiczeń wzmacniających, rozciągających, treningu właściwego na kole oraz cool downu, podczas którego układ nerwowy się uspokaja po bardzo intensywnym wysiłku. Trenując Aerial Hoop w domu, nie możesz pomijać żadnego z tych elementów. Jeśli zapomnisz o rozgrzewce, najprawdopodobniej nabawisz się kontuzji. Pamiętaj więc o samodyscyplinie i nie rób treningu byle jak, bez dbałości o szczegóły i odpowiednią technikę wykonywania poszczególnych elementów.
Znajdź instrukcje i kursy Aerial Hoop online
Jeśli jesteś osobą początkującą, warto znaleźć odpowiednie instrukcje i materiały szkoleniowe. Istnieje wiele kursów online, tutoriali Aerial Hoop i filmów instruktażowych, które pomogą Ci opanować podstawy akrobatyki powietrznej. Jeśli masz wątpliwości co do techniki, najlepiej skonsultować się z doświadczonym trenerem Aerial Hoop. Wielu instruktorów oferuje lekcje online, dzięki którym możesz uczyć się w bezpieczny sposób.
Trenowanie Aerial Hoop w domu może być bardzo satysfakcjonującym i ekscytującym doświadczeniem. Pamiętaj jednak, że bezpieczeństwo jest najważniejsze, więc zawsze dbaj o odpowiednie przygotowanie przestrzeni i stosuj się do zasad bezpieczeństwa. Wybieraj też tylko certyfikowany sprzęt do montażu koła cyrkowego w domu. Udanych treningów i wspaniałej przygody z gimnastyką na kole!